Hysteria

31. července 2013 v 1:37 | lilajs |  Postřehy z kinematografie~
Lechtivě působící viktoriánská snůška humoru.Příběh vypráví o životě ve viktoriánské Anglii kolem roku 1880, kdy většinu žen začíná sužovat nemoc, kterou odborníci nazývají hysterií. Mladý průkopnický doktor Mortimer Granville, vděčný za každou práci,protože ho za jeho vědecký přístup vykopnou odkud můžou, se jednoho dne dostane do ordinace snad nejlepšího z léčitelů hysterie, kde ze zasvěcen do tajů léčby, které se později naučí bravurně ovládat, avšak výkony si berou i svou daň a je přinucen skončit. Čirou náhodou však poté se svým přítelem objeví nový způsob léčení za pomoci elektrického proudu.
K tomuhle filmu můžu říct jen to, že jsem se skvěle bavila už od prvních několika minut. Tvůrci vzali kus historie a podali ho vtipnou, ale místy vážnou formou. Tím chci říct, že tohle dílko nebylo pro blbce. Opíralo se nejen o fakta vynálezu nynější velmi oblíbené vibrující erotické hračky, ale taky o postavení žen nebo dělnické třídy v té době. Proto jsem si zamilovala postavu Charlotte - dokonale, i když trošku výbušně, balancovala mezi oběma světy a bojovala za zrovnoprávnění spolu se sufražetkami, až se jí tím povedlo okouzlit hlavního hrdinu.
Když to však vezmeme z té humornější strany, celým filmem provází mladý učenlivý gentleman obdařený zdravým rozumem a úsměvem sluníčka za letního dne. Film je propletený vtipnými a trapnými situacemi, které člověka donutí se buď smát nebo červenat… nebo oboje najednou. A pak tu máme to napůl vtipné, napůl děsivé - pohled mužů na problém jménem hysterie. Snad každému dojde, co je tím vlastně myšleno snad v prvních 15 minutách filmu a pokud ne, no doprčič. Poté přicházejí dva typy přístupu: první se vrhá po olejíčcích a druhý po skalpelu. No, nechť žije pokrok, Granville.
Každopádně to bylo skvělý a moc se mi to líbilo. Snad ani není co tomu vytknout. Krásná vyvážená vtipná podívaná založená na skutečnosti s Hugh Dancym jako bonus. Mohu doporučit, protože jsem se prostě bavila a nebyla ani chvilka k tomu se nudit. Samozřejmě tam bylo spousta citlivých situací, které některé dámy mohou prostě a jednoduše urazit či rozhořčit, ale víte co? Berte to s nadhledem a zkuste se vžít do kůže chudáka Mortimera, když šel poprvé do akce… i když to bral jako práci... ale i tak, v životě nic takového předtím neviděl (pokud víte, co tím myslím, hehe~ 8D).
No a já se raději opět odebírám dopryč. Arrivederci~!

-lilajs ♥
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama